Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye Metrosu açıldı. Metro hattı 16 istasyondan oluşacak.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olma özelliğini taşıyan Üsküdar-Ümraniye Metrosu’nun açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal açılış töreninde konuşma yaptı.

20 kilometre uzunluğunda olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu 16 istasyondan meydana geliyor. 126 vagondan meydana gelen metro 1.622 yolcu kapasitesine sahip. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Emisyonunda yıllık 77 bin 246 ton azalma sağlayacak hattaki trenlerin fren gücünden yararlanarak enerji geri dönüşümü elde edilecek. Fren mesafesi kısalacak enerjiden tasarruf sağlanacak.

Metronun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz kısmın uzunluğunu ise 10,5 kilometre. Bu bölüm; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan oluşuyor. Ayrıca hat, Üsküdar’dan Marmaray, Marmaray’dan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara entegre ediliyor. Bu hattı kullananlar, Üsküdar’da Marmaray, Altunizade ise metrobüs ile yolculuk yapabilecek.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun ince işleri tamamlandı. Metronun diğer kısımları 2018 yılının  Haziran ayında hizmet vermeye başlayacak.