Ağustos ayında hizmete alınması planlanan Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattı’nın ikinci etabının test seferleri sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayında hizmete açmayı planladığı Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattı’nın ikinci etabının test sürüşleri yeniden başladı.

Hatta 12 Temmuz’da başlayan ve üç gün devam eden deneme seferlerine dün “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla ara verilerek vatandaşlara ücretsiz ulaşım hizmeti sağlandı. Bugün de deneme sürüşlerinin devamı için yeniden seferlere ara verildi. Test sürüşleri, belediyenin ilgili birimlerindeki yetkililerin nezaretinde yabancı teknik heyet tarafından yapılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden edinilen bilgiye göre, “Uluslararası Güvenlik Sertifikası” için yapılan test sürüşleri, sadece Yamanevler-Sancaktepe arasındaki ikinci etapta değil, 20 kilometre ve 16 istasyondan oluşan metro hattının tamamında devam ettiriliyor.

12-13 ve 14 Temmuz’da yapılan denemelerde teknik anlamda herhangi bir arıza ve aksaklık tespit edilmediği hatta test sürüşleri başarılı bir şekilde sürdürülüyor. Bugün dahil olmak üzere 17-18-28-29 ve 30 Temmuz’da da test sürüşleri yapılacak. Bu nedenle Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı 6 gün boyunca hizmet dışı olacak. Metro seferlerinin yapılmadığı günlerde, ulaşım İETT’nin bu güzergahta devreye soktuğu M5 numaralı otobüslerle sağlanmaya devam edecek.