Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı’nın ikinci etabı hizmete açılacak.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı’nın ikinci etabının açılması için son hazırlıklar yapılıyor. Ağustos ayında hizmete alınacak metronun ikinci etabı olan Yamanevler – Sancaktepe bölümünün deneme seferleri için daha önce hizmet vermeye başlayan Üsküdar – Yamanevler kısmında bazı günlerde seferlere ara verilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sürücüsüz metronun ikinci etabı olan Yamanevler -Sancaktepe bölümünün hizmete alımı için düğmeye bastı. İkinci etabın hizmet vermeye başlaması amacıyla gerekli kontrol ve testlerin yapılabilmesi için Üsküdar – Yamanevler arasındaki seferler, bu ay içerisinde bazı günler yapılmayacak. Bu çalışmalar, “Daha ileriye gitmek için kısa bir ara” sloganıyla gerçekleştirilecek.

Kontrol ve test sürüşleri sebebiyle Üsküdar – Yamanevler bölümünde 9 gün ulaşıma ara verilecek olmasından ötürü vatandaşların mağdur olmaması için gerekli çalışma takvimi çıkartıldı. Buna göre metro hattı 12-13-14-16-17-18-28-29 ve 30 Temmuz’da hizmet vermeyecek.

Metro seferlerinin yapılmayacağı günlerde, ulaşım İETT’nin ek otobüs seferleriyle sağlanacak. Bunun için de İETT tarafından bu güzergaha M5 numaralı otobüsler tahsis edildi.

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı, Yamanevler’den Sancaktepe’ye kadar uzatılmış olacak. Şimdiye kadar 9 istasyonda hizmet veren hatta 7 istasyon daha eklenmiş olacak. Böylece Sancaktepe’den Üsküdar’a ulaşım 27 dakikada sağlanacak.