Bugün YatırımHaber ekibi olarak inşaat firmalarının vazgeçilmezi olan Timelapse videoları ile ilgili ŞarloCreatvie Markasının Kurucusu Gürel Kutlular ile bir araya geldik. Timelapse ile ilgili aklınıza gelen her türlü soruyu Gürel Bey’e yönelttik.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama mezunuyum.  Mezun olduktan sonra bir süre planlama, kentsel tasarım ve kentsel dönüşüm üzerine çalıştım. Planlamadan daha önce fotoğraf ile ilgilenmeye başlamıştım. Fotoğraf üzerine de birçok alanda çalıştım.  Fotoğraf eğitmenliği yaptım. Üniversitedeki mesleğimden kaynaklı sanıyorum mimari fotoğraflar ilgimi çekiyordu. Sonrasında Şarlo Creative markasını hayata geçirdim ve ağırlıklı olarak inşaat gibi uzun soluklu projelerde timelapse odaklı dokümantasyon ve belgesel çalışmaları yapıyoruz.

Bu işi yapan biri olarak timelapse hakkında neler söyleyebilirsiniz? Timelapse nedir?

Timelapse her ne kadar sonuç görüntü olarak bir video ya da film şeklinde olsa da aslında bir fotoğrafçılık tekniğidir. Kelime anlamı olarak ‘zaman atlatmalı fotoğraf’ olarak geçer ancak Türkiye’de ona hızlandırılmış video diyoruz. Ama timelapse herhangi bir videonun hızlandırılmasıyla oluşturulmaz. Belirli zaman aralıklarıyla ki bu birkaç saniyeden aylara yıllara varabilir, çekilen tek kare fotoğrafların arka arakaya dizilerek film haline getirilmesiyle oluşur. Her bir kare birer fotoğraf olduğundan, fotoğraf teknikleriyle film tekniklerinin bir araya getirilmesiyle meydana gelir.

Sizce timelapse firmalar için neden önemli?

Firmalar için PR ve arşiv en önemli hususlar. Bir dönemin müteahhitlerinden çok çekmiş bir ülke olarak inşaatların kalitesini potansiyel müşterilere, paydaşlara aktarmak açısından bu tarz belge niteliğindeki kayıtlar çok önemli.

Bir timelapse videosu hazırlarken genel çerçeve nedir?  Süreç nasıl işler?

İnşaat projeleri söz konusu ise işin başında ve zaman zaman süreç içerisinde proje sahibinin de bazı konularda desteği gerekiyor. Mesela timelapse kamerayı yerleştireceğimiz noktanın hazırlanmasında ve buranın önünün tüm süreç boyunca açık tutulması gibi konularda proje sahibinin bilinçli olması şart. Süreç içerisinde zaman zaman vinçlerin ya da işçilerin kameraya çarpması gibi kazalar olabiliyor. Buradaki problem kameraya gelen maddi zarardan çok çekimlerin sekteye uğraması ve film bütünlüğünün bozulması. O sebeple bizim için bilinç çok önemli bir nokta.

Sürecin bizim tarafı ise projeye ait görsellerin, teknik çizimlerin incelenerek ve tabii ki bunu çevrenin fiziksel durumuyla da karşılaştırıp kamerayı yerleştirecek en iyi yeri belirlemekle başlıyor.  Yerinde yapılan keşifle de hangi kamera lens kombinasyonu kullanılacak, birden fazla kamera gerekecek mi, çekim aralıkları nasıl olacak gibi detayları belirledikten sonra hazırlıkları en kısa sürede tamamlıyor ve timelapse kameralar çekim yapmaya başlıyor. sonrasında en az proje sahibi kadar projeyi sahipleniyor ve onu en iyi anlatacak çekimleri yapıyoruz. En sonda da en çekilmiş en iyi görüntülerden oluşan bir kurguyu hazırlıyoruz.

Timelapse geçtiğimiz son beş yılda oldukça revaçta, sizce neden?

Özellikle inşaat projeleri için olan uzun süreli timelapse çalışmaları 2000’li yıllardan sonra dijital fotoğraf makinalarındaki hızlı gelişme ile daha mümkün hale geldi. Yurtdışı projelerde çok daha eski tarihli örneklerle karşılaşabiliyorsunuz. Türkiye’de bu süreç biraz daha geç başladı. Bunun birkaç sebebi var elbette. Birincisi bütçe. Bir inşaat maliyeti içerisinde çok küçük bir paya sahip olsa da, birkaç katlı bir apartman inşaatı düşünüldüğünde, işveren, müteahhit, mal sahibi vb. timelapse için bütçe ayırmayı gereksiz görebiliyor. Ancak özellikle son 5-6 yıl içerisinde artan büyük kamu yatırımları ve büyük ölçekli konut vb. inşaatlar kendi bütçeleri içerisinde böyle bir maliyeti çok rahatlıkla karşılayabiliyorlar. Bugün villadan, tren garına kadar birçok farklı ölçekte yapı için timelapse çalışması yürütüyoruz. Bu çeşitliliğin sağlanmasında PR konusu da çok önemli. Projelerinin arşivini tutmak isteyen mimar da, konut projesinin reklamını yapmak isteyen müteahhit/yatırımcı firma da, yatırımın inşaat yapım şartnamesine timelapse ve film yapılması şartı koyan kamu kurumları da müşterimiz. Bunun da nedeni film çalışmalarının fotoğrafın önüne geçmesi ve bugün herkesin sosyal medya da bu içeriğe kolayca ulaşabilmesi. Bu da filmleri en iyi reklam araçlarından biri haline getiriyor. İnşaat gibi uzun süreli projelerde ise bunu en iyi anlatacak film de timelapse film oluyor.

Timelapse videoları ilk izlenimi yarattıkları için oldukça önemli, siz Şarlo Creative olarak bu işi nasıl yapıyorsunuz? Nelere dikkat ediyorsunuz?

Timelapse her ne kadar çok etkileyici bir anlatım yöntemi olsa da kendi içerisinde bazı handikapları var. Örneğin tek açıdan timelapse çekimi yapıldığında birkaç izleme sonrasında sıkıcı olabiliyor. Biz mümkünse birkaç açıdan timelapse çalışması yapıyor ve kameranın görmediği açılar ya da daha detaylı görüntülenmesi gereken kısımlar için saha ziyaretleriyle kayıt altına alıyoruz. Sonuçta çok daha detaylı, izlemesi çok daha keyif verici filmler ortaya çıkıyor.

Peki Timelapse videolarıyla ilgilenen müşterilere söylemek istediğiniz bir şey var mı? Nelere dikkat etmeliler sizce?

Müşteriler timelapse videoları hazırlanırken çekim aralığı ne olacak ya da çıkacak film kaç dakika olacak gibi en son sorulması gereken soruları sorarak işe başlamaya çalışıyorlar. Ancak çok daha önemli sorular var. Bunlardan 1.si hangi kameranın kullanılacağı. Burada önemli olan dslr ya da eşdeğer kameranın megapixel olarak ne kadar yüksek çözünürlüğe sahip olduğu. Bu filmin kalitesini etkileyecek en önemli nokta. 2.si ise kameranın nereye yerleştirileceği. Projeyi doğru açıdan görecek şekilde yerleştirilmesi çok önemli. Tabii bunda eldeki imkânlar da önemli. Mesela mersin Şişecam tesislerindeki güneş enerjisi santrali kurulumunun else enerji için çekimini yaparken fabrika bacasında yerden yaklaşık 100 metre yüksekliğe yerleştirdik kamerayı ve aslında burası hem en iyi yer hem de elimizdeki tek yerdi. ADB inşaat ise Antalya EXPO’da inşa edilen Katar Pavyonu için ise müteahhit firma bizim için alan içerisinde bir direk yerleştirdi. 3. önemli konu ise filmin nasıl zenginleştirileceği. Timelapse kameranın konumu gibi sebeplerden göremediğimiz ya da yeterli detayda göremediğimiz yerler için detay çekimler yapılması filmin hem yeterli bilgiyi sunmasını hem de daha etkileyici ve izlenebilir olmasını sağlar. Bu üç konu timelapse film yaptırmak isteyenler dikkat etmesi gereken konulardır.