25 fotoğraf karesinin bir video saniyesini oluşturduğu fotoğraf çekim tekniğidir. 

Türkçeye “zaman atlama” veya “zaman atlamalı video” olarak çevrilen time lapse bir fotoğrafçılık tekniğidir. Bu teknik, filmin orijinal hızından daha uzun aralıklarla çekilmiş fotoğrafların video haline getirilmesi esasına dayanır. Kameralar önceden ayarlanmış belirli zamanlarda tek kare görüntü kaydeder. Bu görüntüler genellikle tamamlanması günler, haftalar, aylar ya da yıllar alacak işlemleri sadece birkaç saniye içinde anlatan Time lapse filmleri oluşturmak için kullanılır.

Örneğin; saniyede 30 kare (fps) akan bir filmde dakikada 1 kare çekilmiş fotoğrafları, saniyede 30 kare olarak oynattığınızda, normalden çok daha hızlı akan bir video elde etmiş olursunuz. Elde etmiş olduğunuz video ile, uzun sürede gerçekleşen olayları (tabiat olayları, inşaat, çevre düzenleme vb.) hızlandırılmış olarak izleyiciye sunabilirsiniz.

Time lapse günümüzde projelerin aşamalarını gelişimini ve arşivlenmesini kolaylaştırmak adına kullanılan bir yöntemdir. Time lapse videolar günümüzde en çok ulusal projelerin, inşaat projelerinin, büyük etkinlik ve organizasyonların, doğa olaylarının takip edilmesinde ve arşivlenmesinde kullanılan bir prodüksiyon tekniğidir.

Time lapse kameralar her projeye uygun olacak şekilde ayrı ayrı hazırlanır ve bu hazırlıkları etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Time lapse kameralar, profesyonel fotoğraf makinelerinin uygun yazılım ve donanım ile her proje için ayrı olarak hazırlanır. FullHD bir filmin çözünürlüğü 2 megapixel civarında iken time lapse kameralarda bu çözünürlük günümüz teknolojisi ile 42 megapixele kadar çıkabilmektedir. Time lapse kamera sistemleri, piyasada hazır olarak temin edilebilecek sistemler değillerdir. Proje bazlı olarak, o projenin koşullarına bağlı olarak ayarlanmış sistemlerdir. Bu koşullar; yerel iklim koşulları, proje yeri, konumu, proje süresi, mevsim koşulları, canlı yayın gibi ihtiyaçlara göre belirlenir. Her bir koşula göre özel olarak kamera hazırlanması gerekir.

Time lapse tekniğinde en önemli konu fotoğraf kalitesidir. Video ve TV endüstrisinde Ultra HD ve 4K denilen video çözünürlükleri yaygınlaşmaktadır. Zaman atlamalı videoları oluştururken SLR kalitesinde profesyonel fotoğraflama da bir diğer önemli konudur. Ayrıca, time lapse projesini yöneten kişinin fotoğraf için doğru konumu belirlemesi, doğru kamera ve lens seçimi, kameranın parametrelerinin doğru ayarlanması da çok önemlidir.

Time lapse filmlerinin, proje izleme, varlık koruma ve risk azaltma, pazarlama, reklam ve dokümantasyon, online web arayüzü üzerinden paydaş katılımı, zaman etiketli fotoğraflar aracılığıyla uyuşmazlık çözümü, belge arşivleme gibi yararları vardır.  Son dönemde time lapse en çok kullanan sektörlerden bazıları; turizm sektörü, ulaşım sektörü ve inşaat sektörüdür. Uzun süreli time lapse filmleri son dönemlerde oldukça sık kullanılmaktadır. Time lapse filmlerinin kullanım alanları içerisinde; inşaat sektörü, belediye projeleri, turizm sektörü, ulaşım sektörü, doğa sektörü, mühendislik ve madencilik sektörü bulunmaktadır.

Bu sektörlerde time lapse filmleri; proje yönetimi, proje durumunun hak sahipleriyle paylaşılması, sunumlar, raporlamalar, kent reklamları ve turizm sektörüne katkı, aşamaların fotoğraflanması ve sunulması, araştırmalarda doğal yaşamın fotoğraflanması, mühendislik araştırmalar ve araştırmaların takibi, sahaların denetlenmesi, analizler için kullanılır.

Time lapse filmler; kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ikiye ayrılır.

Kısa süreli time lapse filmleri, kısa süreli projeler için kullanılır. Bu tür ile projenin ilerleyişini gözlemlemek mümkündür. Kısa süreli time lapse filminin en büyük handikapı hızdır. Kısa süreli time lapse; güneşin doğuşu, bir limanın gün içindeki trafiği, bir fuarın alanının kuruluşu, bir ofisin dekorasyon süreci gibi konularda uygulanır. Kısa süreli time lapse filmleri projenin ilerleyişini gözlemlemek, arşivlemek gibi konularda yarar sağlamaktadır. Kısa süreli time lapse filmlerde en önemli etken hızdır. Kısa süreli bir time lapse filminde proje koşullarını hızlı ve iyi değerlendirip buna göre çalışmak önemlidir. Proje içerisinde her günün proje için bir önemi vardır. Kısa süreli time lapse filmlerinin en büyük zorluğu yapılan bir hatanın telafisinin güç olmasıdır. Kısa zamanda sıfır hatasız projeyi sürdürmek gerekmektedir. Çünkü yapılan hataların kısa süre içerisinde tamamlanması gereken filmlerde geri dönüşü olamayabilir. Bu durumda projenin ilerleyişi açısından size sorun yaratabilir.

Uzun süreli time lapse fimleri yıllar süren projeleri kapsar. Bu tür time lapse filmleri uzun yıllar süren projelerin gelişimini kısa sürede gözler önüne serebilmektedir. Uzun süreli time lapse ise bir inşaat projesinin 2-3 sene boyunca temelden finale kadar fotoğraflanması, bir geminin inşa sürecinin her anının fotoğraflanması, bir marinanın veya bir limanın seneler boyunca fotoğraflanması için kullanılır.

Uzun süreli time lapse filmlerinin; ekipmanın muhafaza edilmesi, ekipmana enerji sağlanması, sistemi kontrol etmenin güçlüğü, büyük depolama alanlarına olan gereksinim ve koşulların değişmesinden doğan teknik problemler gibi birçok zorluğu bulunmaktadır. Uzun süreli time lapse videolarda fotoğraf kalitesinin en baştan en son ana kadar korunması ve kameranın pozisyonunun daima istenilen pozisyonda kalması elde edilecek video için çok önemlidir.

Uzun süreli time lapse filmlerinde karşılaşılan birçok zorluk bulunmaktadır. Bunlardan biri ekipmanın sahada muhafaza edilmesidir. Kullanacağınız fotoğraf makinesi toz, yağmur gibi faktörlerden etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir ve yeri siz istemedikçe değişmeyecek şekilde monte edilmelidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ekipmana enerji sağlanmasıdır. Uzun süre fotoğraflama gerektiren bir tabiat projesinde muhtemelen elektrik bulamazsınız, piller ise 3-5 saat idare edeceğinden bir çözüm değildir. Bu gibi durumlarda güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve bu enerjiyi depo edecek ve fotoğraf sisteminize enerji sağlayacak bir sistem oluşturmak gereklidir. Şantiyelerde elektrik olsa dahi çoğu zaman kesintiler olur ve sisteminiz zarar görebilir, proje fotoğraflarınız kesintiye uğrayabilir.

Uzun süreli time lapse filmlerinde, internet üzerinden sisteme ulaşabilmek ve sistemi kontrol edebilmek önemli bir noktadır. Uzun süreli time lapse filmlerinde yüksek kalitede çekilen fotoğraflar büyük depolama alanları gerektirmektedir. Çekilen fotoğrafların sık sık server üzerinden transfer edilmesi gerekmektedir. Fotoğraflarınızı yedeklemek her zaman işleri kolaylaştıracaktır. Uzun süreli time lapse çekimlerinde makinelerin uzun süre çekim alanında kalmasından ötürü de bazı teknik sorunlar çıkabilir. Odak ayarının kayması, çekim sıklığının değişmesi, ışık değerinin değişmesi ihtiyacı gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durumlarda sahaya gitmek projeyi aksatacağından internet üzerinden fonksiyonların kontrolünü sağlamak gerekmektedir.