Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, “Sevakin Adası’na ilişkin çalışmalarımız planlandığı gibi sizlerin de desteğiyle büyük bir hızla devam ediyor.” dedi. 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu dün Sudan Maliye Ekonomi Bakanı E. Muhamed Osman Elrekaby ile görüştü. Çavuşoğlu, Sudan’ın Türkiye’nin Afrika’daki ortaklık politikasının nemli ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, iki ülkenin önümüzdeki günlerde ortak çalışmalar gerçekleştireceğini anlattı; “Ulaştırma, tarım, enerji, sosyal projeler anlamında iki ülke arasında yapılan anlaşmaların iki ülkeyi daha da güçlü iş birliğini güçlendireceğini düşünüyorum. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum ki 15 Temmuz 2016’da Türkiye’nin görmüş olduğu hain darbe girişiminden sonra bu teröristlere ait iki okulu derhal Maarif Vakfına teslim ettiniz, devrettiniz. Bunun için sizlere ve Sudan halkına müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim. Hem Kuzey Darfur’da Alvinar Külliyesi’nin restorasyon süreci hem de Kızıldeniz eyaletindeki Sevakin Adası’na ilişkin çalışmalarımız planlandığı gibi sizlerin de desteğiyle büyük bir hızla devam ediyor.”