Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral, “26 milyon avroluk yatırımla kapasitemiz 41 milyon yolcuya çıkacak. Bu yatırımla şehir havalimanı olacağız.” diye konuştu.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılış çalışmaları için geri sayım devam ederken, Sabiha Gökçen Havalimanı büyütme çalışmaları da hız kazandı. Sabah gazetesi, 31 Temmuz’da açılacak olan yeni terminal binasını ilk kez İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı terminal işletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral ile ziyaret etti.

İç Hatlar Terminali ek binasının, yaklaşık 26 milyon avroya mal olduğunu dile getiren Göral, “Mevcut terminalimizin kapasitesi yıllık 33 milyon yolcu. Yeni ek binamızın hizmete girmesiyle bu rakam 41 milyon yolcuya çıkacak” dedi. Mevcut terminalin büyüklüğünün 180 bin metrekare, yeni ek binanın ise 25 bin metrekare olduğunu vurgulayan Göral, halihazırda İSG’de 550 kişinin çalıştığını, yeni bina ile birlikte 100 kişiyi daha istihdam edeceklerini kaydetti. İstanbul Yeni Havalimanı’nın kendilerini olumlu yönde etkileyeceğini dile getiren Göral, “Yeni Havalimanı’nın açılışı ile birlikte Avrupa yakasının sahil kesimleriyle Boğaz hattında yaşayan vatandaşlarımız Sabiha Gökçen’i tercih edecek.” dedi.

Yüzde 100 Malezya Havalimanları Holding iştiraki olduklarını ve halihazırda stratejik ortak arayışlarının sürdüğünü söyleyen Göral, “Yurtiçinden ve yurtdışından görüştüğümüz taliplilerimiz var. Ancak bu noktada grubumuzun çoğunluk hisseyi elinde tutmak düşüncesinde olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu sene içerisinde sürecin tamamlanacağını tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

2019’da Kadıköy-Kartal metrosunun, Pendik hattından Sabiha Gökçen’e bağlanacağını da sözlerine ekleyen Göral, “Vatandaşlar Sabiha Gökçen’den 40 dakikada Kadıköy’e, 50 dakikada ise Taksim’e ulaşabilecek. Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sabiha Gökçen bağlantısının açılmasıyla birlikte özellikle Avrupa kıt’asından terminalimize ulaşım çok kolaylaştı. Yüksek hızlı trenin de hizmete girmesiyle çevre illerle ulaşılabilirliğimiz artacak.” dedi.