Rönesans Holding ve Rusya Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Düzyol, Kanal İstanbul ihalesi için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Bu yıl içinde ihaleye çıkması beklenen Kanal İstanbul için dev firmalar şimdiden sıraya girdi. Rönesans Holding ve Rusya Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Düzyol, İstanbul’a ikinci bir Boğaz getirecek olan Kanal İstanbul ihalesi için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Düzyol, içinde Hollandalı ve Belçikalıların olduğu, finans tarafında da Japonların yer alabileceği bir konsorsiyum düşünüldüğünü söyledi. Kanal İstanbul ölçeğinde bir projenin Avrupa’da büyük iştah yarattığını ancak finansman konusunda bilgi beklentisi olduğunu sözlerine ekleyen Düzyol, kanalın 5-10 yıl içinde etrafında bir şehir yaratacağına dikkat çekti.

Rusya’da nükleer santral inşaatında çalışma lisansı olan tek yabancı firma olduklarını söyleyen Düzyol, son olarak St. Petersburg’da bir nükleer tesisin yapımında rol aldıklarını kaydederek, bu deneyimle Akkuyu Nükleer Santrali’nde de görev alabileceklerini belirtti.