İstanbul Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma dün gerçekleşen temel atma töreni ile vuruldu.

İstanbul Okmeydanı’nda uzun süredir beklenen kentsel dönüşüm süreci başladı. İlçenin tamamı için 2 milyar dolar yatırım yapılacak. Proje dahilinde yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı 6 bin bina ve 24 bin bağımsız birim yenilenecek. İlçede yüzde 1 kadar olan yeşil alan oranı ise yüzde 20’ye çıkacak.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katıldığı törenle vuruldu. Büyük proje için vurulan ilk kazma havadan görüntülenirken, törende konuşan Özhaseki, “Deprem olunca kader diyoruz, emin olun değil.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Deprem olunca üzülüyoruz içimiz yanıyor ama sonra unutuyoruz. Biz son yüzyıl içerisinde bu kadar deprem yaşadıysak bizim önümüze bakmamız lazım.” diye konuştu. Toplam 2 milyon 350 bin metrekare yatırımın gerçekleşeceği Okmeydanı projesinin 1. Etap startı dün verildi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım da katıldı.