Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile bağlantı sağlayacak olan Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışmalar devam ediyor.

Toplam 430 kilometre uzunluğa sahip olacak projede sona yaklaşılıyor. Proje kapsamında Avrupa yakasında 172 kilometrelik yol yapılırken, Anadolu kesiminde ise 258 kilometre yol inşa ediliyor.

Silivri-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Pendik güzergahının açılmasından sonra, Pendik-Osmangazi Köprüsü arasındaki güzergahın da yıl sonuna kadar açılması planlanıyor. Sakarya’nın Akyazı ilçesine kadar gidecek. Kuzey Marmara Otoyolu’nun ise 2019 yılı sonunda açılması amaçlanıyor.

Projede 14’ü Avrupa, 29’u Anadolu kesimlerinde olmak üzere toplam 43 kavşak bulunacak. Otoyolda toplam 8 tünel, 24 viyadük, 62 köprü, 78 alt geçit, 47 üst geçit ve 200 menfezi yer alacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, inşaatının 12 ay önce bitirilmesi planlanan Kuzey Marmara Otoyolu projesinde incelemelerde bulundu. Karaosmanoğlu, Karayolları İstanbul 1’inci Bölge Müdürü İbrahim Halil Akgündüz’den bilgi aldı.

Projenin çok hızlı bir şekilde bitirildiğini vurgulayan Karaosmanoğlu, “Türkiye’nin kalkınmasına, Türkiye’nin gelişmesine bu projenin hızı bir örnektir. Çok kısa bir sürede bitiriliyor. 24 saat üzerinden çalışıyor buradaki ekipler. Bittiği zaman Türkiye’nin ve özellikle bölgemizin gururu olacak büyük bir eseri tamamlamış olacağız. Burada mühendislik harikaları var. Türkiye’nin, belki de dünyanın en geniş 4 şeritli tünelleri yapılıyor. Yani tünel anlamında dünyada en fazla 3 şerit var. Burada yapılan tüneller 4 şeritli olarak yapılıyor. Bu bir mühendislik harikasıdır. Tabii bunun değerini, ne kadar harika bir çalışma olduğunu mühendisler daha iyi biliyorlardır. Bu proje tamamlandığı zaman hem Türkiye hem Kocaeli açısından çok büyük bir eseri tamamlamış olacağız.” dedi.