Tanıtım filmleri, genellikle bir hizmet, kurum ya da ürünü en iyi şekilde anlatmayı hedefleyen ve videolardan meydana gelen filmlerdir.

Tanıtım filmleri, tanıtımı yapılacak kurumun ya da hizmetin çalışma alanlarını, üretim alanlarını ve kullanılan ürünleri kapsar.

Bir tanıtım filmi yaptırmak isteyen firma, satış yaptığı kitleyi belirlemeli ve buna göre bir yol izlemelidir. Büyük ve geniş üretim alanlarına sahip bir firma bu alanları müşterilerine göstermelidir.

Burada önemli olan firmanın pazarlama profilidir. Son zamanlarda kurumsal firmalar tanıtım videolarına yönelmektedir. Üretim merkezlerine sahip olan firmalar kurumsal tanıtım filmi çektirip üretici müşterilerine ulaşmaktadırlar. Medya planlama sürecine göre reklam filmi, tanıtım filmi, kurumsal kimlik çalışması gibi çalışmalar daha verimli bir şekilde hedef kitleye ulaşmaktadır.

Kurumsal tanıtım filminin hazırlanması aşama aşama ilerleyen bir iştir. Bu aşamalar; mekân ve ışık tespiti, pazarlama profiline uygun bir metin oluşturulması, üretim alanlarının ve ofislerin çekimi, müşterilere gösterilmek istenen aşamaların çekimi, drone çekimleriyle birlikte çekimlerin tamamlanması, kurgunun yapılması, seslendirme işinin yapılması, revizelerin yapılması ve filmin hazır hale gelmesidir.

Hazırlanacak kurumsal tanıtım filmi için profesyonel bir ekibe ihtiyaç vardır. Bu ekip size sadece filmin çekilmesi ya da hazır videolarınız kurgulanması için yardımcı olmaz, eğer değerli bir ekip bulursanız dijital pazarlama alanında da yardım alabilirsiniz. Bu şekilde ekip size neye ihtiyacınız olduğunu söyleyecektir. Nasıl bir çekime ihtiyacınız olduğu ve nelerin anlatılması gerektiği konusunda sizi yönlendirmelidir.

İyi bir tanıtım filmi için ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu, alanında uzman bir ekiple birlikte çalışmaktır. Bu durumda seçtiğiniz firmanın eski çalışmalarına göz atmakta fayda vardır. Bu sizin firma hakkında ve ne istediğiniz hakkında bir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Bir diğer önemli unsur ise filminizin hikayesidir. Filminizde izleyiciler firmanızın içindeki makinaları, dinlenme ve çalışma alanları ile birlikte işinizi nasıl yaptığınızı merak edebilirler. Bu nedenle bu konu hakkında da bilgi vermeniz gerekir. Firmanızın neye ihtiyacı olduğu konusunda filminizi çekecek ekip size bir pazarlama planı hazırlamalıdır. Seçtiğinizin profesyonel ekibin sizi yönlendirmesi ve fikir-alışverişi yapılması bu aşamada önemli rol oynamaktadır.

Kurumsal tanıtım filmlerinde süre oldukça önemlidir. Burada birlikte çalıştığınız ekip firmanızın kısa kısa birden fazla filme mi yoksa sizi anlatacak uzun bir filme mi ihtiyacınız olduğunu size aktaracaktır. Buradaki en önemli unsur filminizin firmanızı iyi anlatacak kadar uzun izleyiciyi sıkmayacak kadar kısa olmasıdır.

Tanıtım filmlerinde, teknik unsurlar hayati önem taşımaktadır. Burada nasıl bir ışığa, kameraya, ses donanımına ve drone çekimine ihtiyacınız olduğunu ekip belirleyerek sizi doğru bir biçimde yönlendirmelidir. Filminizde mekanlar en güzel şekilde görüntülenmeli, etkileyici bir müzik seçilmelidir.

Kurumsal tanıtım filmine sahip olmanız ve profesyonel bir ekiple çalışmanız size kısa sürede artı değer kazandıracaktır.