CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’nın Kumluca-Kemer bölgeleri arasında çökme meydana gelen karayolunun tadilatını TBMM gündemine taşıdı.

Antalya’nın batı ilçelerini Antalya merkez ve Anadolu’ya bağlayan temel güzergahtaki Kumluca-Kemer arasındaki duble yolda büyük bir çökme meydana geldiğini belirten Budak, “Yeni tamamlanan yolda böyle bir çökme meydana gelmesi, yol inşaatının bölgenin koşullarına uygun yapılmadığı ve gerekli denetimlerin de gerçekleştirilmediği işaretlerini taşımaktadır.” dedi.

Ayrıca örtü altı üretim merkezini pazarlara bağlayan ana yolda böyle bir çökme meydana gelmesi ve trafiğin durması, üreticiler ve esnaf için büyük zararlara yol açtığını dile getiren CHP’li Budak bu kapsamda 6 soru sordu. Sorular şu şekilde; Kumluca-Kemer arasında çökmenin yaşandığı bölümün inşaatına ne zaman başlanmış ve inşaat ne zaman tamamlanarak duble yol hizmete açılmıştır? Söz konusu yolun inşaatını hangi firma gerçekleştirmiş ve iş o firmaya hangi bedelle ve hangi yöntemle verilmiştir? ihale mi yapılmış, davet usulüyle mi iş verilmiştir? Kumluca-Kemer yolundaki çökmenin gerekçesi nedir? Çökmenin büyüklüğü ne kadardır? Bir mühendislik hatası mı, firma ihmali mi söz konusudur? Yol inşası sürecinde bölgenin özellikleri dikkate alınmış mıdır? Yol inşaatı sürecinde gerekli denetimler yapılmış mıdır? Yolun tadilatı kim tarafından gerçekleştirilecektir? Tadilat faturasını kim ödeyecektir? Yolun ek maliyetini sorumlular mı ödeyecek yoksa, fatura vatandaşa mı kalacaktır? Antalya’da 2003-2018 döneminde toplam ne kadar uzunlukta duble yol yapılmıştır? Bu uzunluktaki duble yol, kaç proje halinde gerçekleştirilmiştir? Duble yol projelerinden kaçı ihaleye çıkılarak, kaçı davet usulü yöntemiyle gerçekleştirilmiştir? İhale ve davet usulüyle iş alan firmalar hangileridir ve aldıkları işlerin tutarı nedir? Antalya’daki duble yol projeleri için yapılan ödeme ne kadardır? Kısa sürede bozulan, çöken yollar için firmalara kesilen bir ceza olmuş mudur? Kumluca-Kemer yolundaki çökme nedeniyle üreticiler ve esnafın yaşadığı mağduriyet giderilecek midir?