İstanbul’un ilk havaray ihalesinde en düşük 2 teklifi veren Alsim Alarko ve Doğuş İnşaat’la birlikte toplam 4 firma devre dışı kaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 15 kilometrelik “Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı”nın inşaatı için 12 Ocak 2017 tarihinde ihaleye çıktı. İhaleye Alarko Alsim, Doğuş İnşaat, Yapı Merkezi, KMB-Çelikler, Cengiz İnşaat, Gülermak-Nurol ve Güryapı katıldı.

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre, hattın inşaatı için 1 milyar 292 milyon TL ile Alsim Alarko en düşük teklifi sundu. İkinci en düşük teklif de 1 milyar 369 milyon TL ile Doğuş İnşaat firmasından geldi. En düşük teklifi veren Alarko Alsim ihaleyi kazandı. Ancak ihale ile ilgili Kamu İhale Kurulu’na (KİK) itirazlar yapıldı.

İtirazları değerlendiren KİK, Alsim Alarko, KMB Metro İnşaat- Çelikler İnşaat İş Ortaklığı, Cengiz İnşaat A.Ş’nin tekliflerinin değerlendirme dışı bırakılarak bu aşamadan sonraki ihale işlemlerinin mevzuata uygun olarak yeniden gerçekleştirilmesi gerektiğine karar verildi. KİK kararları sonucunda en iyi iki teklifi veren 2 firma da dahil olmak üzere toplam 4 firma ihale dışı bırakıldı. Geriye Gülermak-Nurol ve Yapı Merkezi’nin teklifleri kaldı.