Güriş Holding, Ukrayna’nın Odesa bölgesinde 80 MW’lik, Kosova’da ise 32 MW’lik rüzgar santrali kuruyor.

Güriş Holding, Kosova’da 32 MW, Ukrayna Odesa’da 80 MW’lik rüzgar enerji santrali kuruyor. Kosova projesi ile Ukrayna’daki projenin 30 MW’lik kısmının inşasına başlandı. Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik üreticilerinden Güriş Holding Genel Müdürü Müşfik Yamantürk, Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada, grubun enerji yatırımlarının kesintisiz devam ettiğini anlattı.

Halen rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal santrallerden oluşan 740 MW’lik bir kurulu gücün devrede olduğunu belirten Yamantürk, “Bu hafta sonuna doğru bir santrali daha devreye alacağız. Yeni devreye alacağımız santral, Aydın Germencik’teki 22.6 MW’lik Efe 6 JES olacak.” dedi.

Yamantürk, Efe 6 JES ile birlikte Güriş’in üretimdeki toplam santral sayısının 20’ye ulaşacağını kaydetti. Böylece portföylerinde 8 hidroelektrik, 6 rüzgar santrali, 6 da jeotermal santrali bulunacağını anlatan Yamantürk, bunların toplam kurulu gücünün ise 760 MW’nin üzerine çıkacağını ifade etti.

Güriş Holding Genel Müdürü Müşfik Yamantürk, grubun Türkiye dışında da enerji yatırımları bulunduğunu belirterek, “Yurt dışında da iki rüzgar santrali yatırımı yapıyoruz. Biri Ukrayna Odesa’da, diğeri Kosova’da.” dedi.