Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Darıca’nın merkezinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanacak metro hattının inşası için çalışmalar başladı.

10 ayrı istasyondan oluşması beklenen yeni metro hattı Gebze ve Darıca kent merkezleri, hastaneler, kamu kurumları, eğitim kurumları, OSB alanları ve Marmaray hattı dikkate alınarak inşa edilecek. Söz konusu projenin önündeki en zor konulardan biri de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuydu. Kocaeli Valiliği’ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önceki gün Darıca metrosuyla ilgili önemli bir kararı duyurdu. Müdürlük, söz konusu metro hattı için ÇED sürecinin başladığını açıkladı.

Müdürlük tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı- Raylı Sistemler Şube Müdürlüğü tarafıdan yapılması planlanan Gebze-Darıca Hafif Raylı Sistem (HRS) projesi ile ilgili olarak KOCAELİ Valiliğimize sunulan dosyayı P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

ÇED raporu için güzergahtaki bölge halkıyla toplantıda yapacak olan belediye yetkilileri, ÇED raporunu aldıktan sonra inşaat çalışmalarına başlayacak. Raporun yılsonunda kadar alınması, inşaat çalışmalarının ise 2018 yılında başlaması bekleniyor. Bugüne kadar başta İzmit tramvayı olmak üzere pek çok işi ağırdan alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi uzun bir aradan sonra muhalefet dahil bütün kesimleri şaşırtarak bir işe dört kolla sarılıyor. Belediye Darıca metrosunu 2019 yılındaki yerel seçimlerden önce büyük ölçüde tamamlamak istiyor.