Bartın’ın Ulus ilçesinde bulunan arazi anlaşmazlığı nedeniyle 1998’den beri atıl durumda bulunan otel, turizme kazandırıldı.

Bartın’ın Ulus ilçesinde arazi anlaşmazlığı 1998’den beri atıl vaziyette bulunan 80 yatak kapasiteli otel, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) yardımıyla turizme kazandırıldı.

İller Bankası tarafından yapım ihalesi gerçekleştirilen 100 yatak kapasitesi, 700 kişilik salonu ve kapalı yüzme havuzlu otel 30 dönümlük arazi üzerinde bulunuyor. Otel, aynı yıl tapu kayıtlarında sahibi gözüken 3 kişiye bedeli ödenerek kamulaştırıldı.

İnşaatın tamamlanma aşamasına geldiği zaman arazide payları olduğunu iddia eden bazı vatandaşlar açtığı dava sonucunda arsada 130 varisin daha hakkı bulunduğunu ifade etti.

Belediye Başkanlığı, 1998’de tamamlanan otelin, arazisinde kayıtlı 130 varise ulaşıp, arsa ortaklığının sonlandırılmasına yönelik açtığı değer tespit davası sonrası, hak sahiplerine bedellerini ödeyerek oteli ve arsayı satın aldı.

İşletmeye hazır şekildeki otelin turizmcilere kiralanması için çıkılan ihalelerden olumlu sonuç alınamaması ile uzun yıllar atıl bekleyen ve bazı bölümlerinde sıvalar dökülen, çatısı hasar gören tesiste bakım, onarım ve restorasyon çalışması yapılması gerekliliği tespit edildi.

24 yıl önce inşaatına başlanılan ve yaklaşık 20 yıldır atıl durumda bekleyen otel, restorasyon, deprem güçlendirme, çevre düzenlemesi ve tefrişatı bitirilerek turizme kazandırıldı. Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, otelin bir an önce restore edilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.