TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt yaptığı açıklamada “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’yla biz Kazakistan’ı, Türkmenistan’ı Özbekistan ve Çin’i Mersin’e, İskenderun’a, Gaziantep’e, ülkemizin batısına ve aynı şekilde Maraş’a bağlamış olduk.” dedi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının (KMTSO) 3. Olağan Meclis Toplantısı’nda, kentin demiryolu taşımacılığında eski günlerine dönmesi için büyük bir hamle başlatıldığını dile getirdi.

Başkent Ankara’dan Konya’ya gelen yüksek hızlı tren projesinin devamında Konya, Karaman, Uluşkışla, Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş’a kadar uzanan hızlı tren ve lojistik hattının en önemli demiryolu alt yapısı olarak ortaya çıktığını söyleyen Kurt, şöyle konuştu: “Konya-Karaman hattını tamamladık. Karaman- Ulukışla hattımızın inşaatı devam ediyor. Mersin-Adana hattımızı dörde çıkartıyoruz. Adana-Toprakkale inşaatı kısmen devam ediyor. Bu koridor üzerindeki en büyük sanat yapılarından olan Bahçe-Nurdağı üzerindeki 10 kilometrelik tünel inşaatımız devam ediyor. Nurdağ’dan Gaziantep’e alt yapı yatırımları devam ediyor.”

Bakü’de açılışı yapılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın önemine de değinen Kurt, şöyle konuştu: “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’yla biz Kazakistan’ı, Türkmenistan’ı Özbekistan ve Çin’i demiryolu hattıyla Mersin’e, İskenderun’a, Gaziantep’e, ülkemizin batısına ve aynı şekilde Maraş’a bağlamış olduk. Açılış tarihiden bugüne kadar 4 bin 500 kilometrelik destinasyonlardan 50 bin ton sanayicimizin, ihracatçımızın kullanmış olduğu yükleri demiryoluyla taşımayı başardık.”

Kahramaraş’taki lojistik merkezin Türkiye’deki ve dünyadaki uygulamalar içerisinde hatırı sayılır bir yerde olduğunu söyleyen Kurt, burasının, 800 dönüm alan üzerine kurulmuş her türlü yük konsolidasyonuna uygun bir tesis olduğunu, buraya 100 milyon TL’nin üzerinde para harcandığını belirtti.

Türkoğlu Lojistik Merkezi’ni hareketlendirme anlamında Türkoğlu-Mersin arasında her gün mekik tren yapmayı düşündüklerini dile getiren Kurt, Kayseri-Mersin arasında bu şekilde çalıştıklarını, 6 konteynerlerinin bulunduğunu söyleyerek “Orada bütün sanayi kuruluşlarının konteyner trafiğinin yaklaşık yüzde 70’ini bu trenlerimizle başarmış durumdayız. Aynı modeli inşallah Kahramanmaraş’ta da yapmayı düşünüyoruz.” dedi.