13.4 C
Ankara
Pazartesi, Mart 25, 2019
Ana Sayfa Altyapı Antek Enerji GES’de Akdeniz Lideri

Antek Enerji GES’de Akdeniz Lideri

Burdur’da 10 MW Kurulu kapasiteye sahip Antek Enerji, yıllık 16 milyon kWh güneş enerjisinden elektrik elde ediyor.

2012 yılında faaliyetine başlayan Antek Enerji, ilk projesini Burdur – Bucak ilçesi, Keçili bölgesinde gerçekleştirdi. Toplamda 10,2 MW kurulu gücünde elektrik üreterek, bu elektriği lisansız dağıtım anlaşması ile elektrik kurumlarına aktarmakta.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalışkan; Türkiye’de son yıllarda hidroelektrik ile başlayan ve 2013 yılından sonra kamusal teşviklerle güneş, rüzgâr ve jeotermal ile enerji yatırımları hız kazandığını belirterek, ülkemizin, coğrafi konumu nedeniyle yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu açıkladı. Mustafa Çalışkan, “Enerji Bakanlığınca hazırlanan verilere göre Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına (GEPA) göre, yıllık toplam güneşlenme süresi 2.737 saat (günlük toplam 7,5 saat), yıllık toplam gelen güneş enerjisi 1.527 kWh/m².yıl (günlük toplam 4,2 kWh/m²) olduğu tespit edilmiştir.” ifadelerini kullanarak, Türkiye’de, 110 gün gibi yüksek bir güneşlenme potansiyeline sahip olunduğunu ve gerekli yatırımların yapılması halinde de yılda birim metrekaresinden ortalama olarak 1.100 kWh’lik güneş enerjisi üretebileceğinin altını çizdi.

Mustafa Çalışkan, Antek Enerji’nin entegre GES tesisleri Burdur ili, Merkez ve Keçili Bölgelerinde 190.000 metrekare alan üzerinde yaklaşık 57.000 güneş paneli ile 16.000.000 kWh/yıl elektrik ürettiğini aktardı. Çalışkan, “Bölgesel olarak da (lisansız üretimde) toplam kurulu kapasite de büyük ölçekliler arasındayız. Bölgede kendimize ait rezerv araziler ile güneş enerjisinde 30 MW potansiyel yatırım gücüne sahip kuruluş olduklarını, lisanslı üretim için de çalışmalar içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.