Akdeniz Yolu Projesi’nin gelecek yıl açılması planlanıyor.

Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid döneminde yapımı planlanan, Karadeniz’i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’e bağlayacak Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun, gelecek yıl tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

Ordu Valisi Seddar Yavuz eski adıyla Dereyolu, şimdiki adıyla Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun yaklaşık 145 yıllık hayal olduğunu söyledi. Akdeniz Yolu Projesi’nin ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan Abdülhamid tarafından 1870 yılında Fransız mühendislere çizdirilmesiyle başladığını anlatan Yavuz, projenin Osmanlı padişahlarının da hayallerini süsleyen önemli projelerden olduğunu vurguladı.

Akdeniz Yolu Projesi yolunun toplam uzunluğunun 818 kilometre olduğunu  ancak yaklaşık 100 kilometrelik kısmının Ordu sınırlarından geçtiğini aktaran Yavuz “Projenin en zor ayağı ise Ordu sınırları içerisinde yer alan bu bölüm. Bu bölümde toplam uzunluğu 15 kilometreyi bulan 25 tünel var.” dedi.

Tamamıyla zor coğrafi ve arazi koşullarında bu yatırımı yaptıklarını dile getiren Yavuz, şöyle konuştu: “Her fırsatta projeyi yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi alıyoruz. Şu anda gelinen noktada 25 tünelin 22’si tamamen bitmiş durumda. 3 tünelde çalışmalar devam ediyor. Köprü ve viyadüklerin tamamı ise yapılmış. Şu anda kazı ve betonlama çalışmaları devam ediyor. 2019 sonu itibarıyla bu yolu kesinlikle hizmeti açma noktasında kararlılığımız var.”