Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hidroelektrik santrallerinden (HES) elde edilen enerji üretimini 26 milyar kilovatsaatten 95 milyar kilovatsaate çıkardıklarını belirtti.

Depolama tesislerinin sayısının artırılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Eroğlu, 2003 yılına kadar 276 barajın inşa edilerek işletmeye alındığını, bu tarihten sonra da uygulamaya koydukları yeni yatırım stratejileriyle 511 barajı daha tamamladıklarını anımsattı.

Su biriktirmede göletlerin de önemli olduğunu vurgulayan Eroğlu, binden fazla gölet inşa ettiklerini, sadece 81 ilin değil 193 yerleşim yerinin su problemini çözdüklerini vurguladı. Şu an itibarıyla 727 adet baraj inşaatının devam ettiğini aktaran Eroğlu, “727 barajı inşallah 2023 yılının sonuna kadar bitireceğiz.” ifadesini kullandı.

Veysel Eroğlu, HES projeleri ile hem enerji üretileceğini hem de nehirlerin akmaya devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti: “İyi planlanmış çevre ile uyumlu, yeşili ve maviyi buluşturan HES projeleri, enerji ve kalkınmayı da beraberinde getirecektir. Şu anda 2003 yılından bu yana inşa edilen HES’ler ekonomiye 30 milyar dolarlık katkı sağlamış durumda. Bu sebeple HES’leri inşa etmeye devam edeceğiz. Bu milletin kaynaklarını kullanarak kalkınmaya devam edeceğiz. Hedefimiz, 2019 yılı sonuna kadar 110 milyar kilovatsaat/yıl olarak hesaplanan teknik hidroelektrik potansiyelimizin ekonomik, sosyal ve çevresel yönden yapılabilir kısmının tamamının özel sektör işbirliği ile ülke ekonomisine kazandırmak ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına katkıda bulunmaktır.”