Çanakkale’de temeli 18 Mart’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından törenle atılan ve ‘dünyanın en uzun asma köprüsü’ olma özelliği taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün çalışmaları hız kazandı.

1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü için çalışmalar, hem Avrupa hem de Asya yakasında tüm hızıyla devam ediyor.  Proje kapsamında, Gelibolu ilçesi Sütlüce bölgesinde kurulan şantiyede, kuru havuz çalışmaları sürüyor  karada sondaj çalışmaları tüm devam ediyor.

Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya;  köprü inşaatının, ikisi Türk, ikisi Kore olmak üzere toplam 4 firma tarafından ortaklaşa yapıldığını açıkladı. Kılınçkaya, “Köprü inşaatı, 24 saat esasına göre, çift vardiya şeklinde tüm hızıyla devam ediyor. 170×270 ebatlarında, 15 metre derinliğinde kuru havuz yapımı sürüyor. Bu havuzlar, deniz üzerinde yüzdürülerek, köprü ayakları bu havuz içerisine inşa edilecektir. Özel niteliklere sahip, Lüksemburg’dan ithal edilen 3146 demir kazık ile kuru havuz yapılmaktadır. Bu yıl sonuna kadar kuru havuz yapım işi bitirilecektir. Uzunluğu viyadüklerle birlikte 5.2 kilometre olacak köprünün, 2023’te bitirilmesi hedeflenmekte.” dedi.